Слики од диносауруси со имиња - 5 прекрасни видови и Дино Гугл што живее денес

Огромни чудовишта слични на гуштери шетаа на нашата планета и внесуваа ужас кај сите што постоеле тогаш. Тие повеќе ги нема, но човештвото продолжува да открива факти преку коските што останале од нив. На пример, знаеме како изгледаа (ќе видите неколку слатки дино слики во оваа статија).

Топ-5 видови на диносауруси во слики со имиња

Подгответе се за да дознаете повеќе за неколку огромни ѕверови! Како и смешна дигитална што со задоволство ќе си игра со вас.

Карнотаур

Топ 5 Видови диносауруси во слики со имиња - Carnotaurus

Ако го преведете целото име на видот, ќе добиете „бик што јаде месо“. Има само еден целосен скелет пронајден од научниците. Тие успеале да ги искористат за да создадат модел на ова чудовиште.

Проверете ја сликата на дино погоре. Изгледа некако како Т-рекс, но со 2 рога на главата. Но, ако се сретнат во тепачка, Т-рекс ќе победи: тој е околу 5 тони поголем.

Пробајте ги овие слики со боење на диносаурусите

Пробајте ги овие слики за боење на диносаурусите (достапно е печатење).

Галимимус

Топ 5 Видови диносауруси во слики со имиња - Галимимус

Дали оваа симпатична слика од диносаурус изгледа позната? 2 силни нозе, долг врат… Додадете неколку пердуви и клун, и ќе добиете модерен ној!

Ѕверот е малку поголем: 3 пати повисок од човек. Беше речиси невозможно да се фатат, со нивната брзина од околу 80 км/ч. Суштеството не било предатор: јадело овошје, гуштери, јајца итн.

Пробајте ги овие диносауруси за заштитници на екранот на телефонот ако сакате кул позадини за вашиот паметен телефон. Можеби ќе најдете некои видови Галимимус таму.

Пробајте ги овие слики со боење на диносаурусите

Пробајте ги овие слики за боење на диносаурусите (достапно е печатење).

Велоцираптор

Топ 5 Видови диносауруси во слики со имиња - Velociraptor
Од сите дино слики, оваа сина варијација е веројатно најпопуларната. Сето тоа благодарение на Светот на Јура филмови. Живееле во глутници и ловеле заедно.

За разлика од другите суштества, тие имале подобро развиен мозок. Што ги направи умни ловци на лоши!

Пробајте ги овие слики за боење на диносаурусите ( печатењето е достапно)

Пробајте ги овие слики за боење на диносаурусите (достапно е печатење).

Трицератопс

Топ 5 Видови диносауруси во слики со имиња - Triceratops
Сите ги знаат овие огромни ѕверови со череп кој е една третина од нивното тело! Цртежот на диносаурусот погоре не покажува колку бил голем.

Неговата должина била околу 9 метри, а тежината - 5 тони.

Стигимолох

Топ 5 Видови диносауруси во слики со имиња - Stygimoloch

Сликите на диносаурусите го прикажуваат Стигимолох како мало суштество. Има круна од рогови на главата. Не се знае многу за нив. Тие беа со големина на возрасен човек и тежеа околу 80 килограми.

Некои научници тврдат дека овие мали чудовишта биле само малолетници од друг вид.

Слики од диносауруси

Пронајдете неколку кул примери за тапети со диносауруси на оваа веб-локација.

Популарен Т-Рекс Дино на нашето време

Популарен T-Rex Google Dino

Но, сите ѕверови горе се во минатото. Нема шанси да ги видите како шетаат низ шумите и улиците. Сепак, постои еден што живее и денес, но во дигитален формат. Запознајте го Гугл диносаурус (слика погоре), еден од најпопуларните ликови за играње!

Предаторот е создаден од Тимот на Chrome во 2014 година. Ги забавуваше корисниците кои ја загубија својата интернет врска. Но, играта стана исклучително популарна: многумина го вклучија режимот на авион само за да уживаат во предизвикот! За среќа, тоа веќе не е потребно.

Ако сакате да го пробате, напишете chrome://dino во прелистувачот Chrome. Или најдете алтернатива на веб-локациите за игри.

Што се однесува до играта, ќе видите колку е едноставна. Само допрете Space кога пречките ќе се приближат. Суштеството ќе трча самостојно. Но, не очекувајте предизвикот да биде лесен: колку подалеку издржите, толку станува потешко.

Овој легендарен Т-рекс инспирира и многу шеги. Следете ја врската за да уживате во смешен мем на диносаурусите.

Проверете ги сликите на другите диносауруси за деца на Pinterest. Преземете ги на вашиот телефон или компјутер и споделете ги вашите нови диносауруси за заштита на екранот со пријателите!

Сумирање

Имињата на диносаурусите со слики за деца и корисни информации ќе ги забавуваат љубителите на овие древни суштества. Како и да ги инспирира да дознаат повеќе за ѕверовите! И ако завршивте со читање приказни за нив, нурнете во онлајн играта.

Контролирајте го пријателскиот T-Rex и помогнете му да ги надмине бескрајните пречки. Не е потребно преземање на насловот Dinosaurs: уживајте во предизвикот директно преку вашиот прелистувач.

Google Chrome Dino во слики